خلاصه :امروزه که همه دنیا با معضل کمبود آب مواجه است، صرفه‌جویی در مصرف آب حداقل کاری است که می‌توانیم انجام دهیم و البته وظیفه‌ای است که بر دوش همه انسان‌ها گذاشته شده. ما با استفاده از ابزار و تجهیزاتی که در اختیارمان قرار داده شده به راحتی می‌توانیم مصرف آب را به میزان قابل توجهی کاهش دهیم؛ یکی از این‌ تجهیزات، فلاش تانک نام دارد که کمک شایانی به کاهش آب مصرفی در توالت می‌کند. فلاش تانک که به اشتباه سیفون نیز خوانده می‌شود در توالت‌های اکثر ساختمان‌های مسکونی و تجاری استفاده می‌شود تا علاوه بر کاهش مصرف آب، سطح بهداشت این محیط را بالا ببرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی فلاش تانک بپردازیم و با جزئیات آن آشنا بشویم؛ همچنین تفاوت آن با سیفون را نیز بررسی کنیم.

فلاش تانک چیست

 فلاش تانک وسیله‌ای از جنس فلز و پلاستیک است که آب را در خود ذخیره می‌کند و در سرویس بهداشتی برای شستشو توالت از آن آب استفاده می‌شود. فلاش تانک‌ها به صرفه‌جویی در مصرف آب بسیار کمک می‌کنند و تأثیر بسزایی در کاهش مصرف آب هر خانه دارند.

انواع فلش تانک

فلاش تانک‌ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به بررسی هرکدام از آن‌ها می‌پردازیم.
فلش تانک‌ها با تفاوت در محل نصب، کاربرد، شکل و حجم آن‌ها، در مدل‌های مختلفی ساخته و عرضه می‌شوند و هرکسی باید مطابق با نیاز منزل خود یکی از انواع آن را انتخاب کند. انواع مدل‌های فلش تانک به شرح زیر است:

فلاش تانک روکار

 این مدل از قدیمی‌ترین مدل‌های فلاش تانک‌هاست که آب ذخیره شده در مخزن با کشیدن طناب یا اهرم، با شدت تخلیه می‌شود. فلاش تانک روکار بخشی از فضای دستشویی را اشغال می‌کند و هنگام تخلیه آب سروصدا دارد. از آنجایی که این مدل بسیار قدیمی است، قابلیت دیگری ندارد اما ویژگی خوبی که این مدل‌ها دارند این است که تمام اجزا این فلاش تانک‌ها کاملاً در دسترس قرار دارند و در صورت بروز مشکل، تعمیر و نگهداری آن‌ها بسیار راحت است. بعضی از مدل‌های این فلش تانک به جای اهرم، دکمه‌ای دارند که روی آن تعبیه شده است؛ این دکمه کار اهرم را انجام می‌دهد و با فشار دادن آن مخزن آب تخلیه می‌شود.

فلاش تانک توکار

 مخزن فلش تاک توکار برخلاف مدل روکار درون دیوار جای‌گیری شده است و فضایی از دستشویی اشغال نمی‌کند، فقط دکمه‌های آن که بر روی دیوار نصب شده، مشخص است؛ علاوه بر آن می‌توان از مخزن بزرگ‌تری نسبت به فلاش تانک روکار استفاده کرد. این مدل از نظر بهداشت، کاربرد و زیبایی نسبت به مدل روکار برتری دارد، اما تنها مشکل این مدل، دسترسی سخت به آن برای تعمیر و نگهداری است.

فلاش تانک اتوماتیک

از نظر بهداشتی، فلاش تانک اتوماتیک بهترین گزینه است. از آنجایی که این مدل از فلاش تانک‌ها به صورت اتوماتیک بعد از خروج فرد از دستشویی یا باز شدن درب توالت مخزن را تخلیه می‌کنند، بهترین گزینه برای مکان‌های عمومی هستند.

فلاش تانک ضد باکتری

فلاش تانک ضد باکتری که با نام آنتی باکتریال نیز شناخته می‌شود، یکی از بهترین نوع از انواع فلاش تانک‌ها است. از نظر مکانیزم عملکرد تفاوتی با انواع دیگر آن ندارد، تفاوت و برتری آن نسبت به بقیه انواع فلاش تانک در استفاده از مواد ضد باکتری بوده که محیط رشد باکتری و آلودگی‌ها را از بین می‌برد و از نظر بهداشتی بهترین نوع است.

آنچه تا اینجا خوانده‌ایم

تا اینجا متوجه شدیم که فلاش تانک وسیله‌ای برای شستشوی توالت با قدرت زیاد است و دارای یک مخزن هست که آب در آن جمع می‌شود و درنهایت با شدت مخزن را خالی می‌کند تا دستشویی با کمترین میزان آب کاملاً تمیز شود. بعد از آن به معرفی چهار نوع از فلاش تانک‌ها، یعنی توکار، روکار، اتوماتیک و ضد باکتری پرداختیم.
در ادامه با تفاوت آن با سیفون آشنا می‌شویم و در نهایت مزیت‌های استفاده از فلاش تانک را بررسی می‌کنیم.

تفاوت فلش تانک با سیفون چیست؟

همان‌طور که گفته شد، یکی از اشتباهات رایجی که در زبان عامیانه ما وجود دارد این است که فلاش تانک، سیفون خوانده می‌شود؛ اما این دو باهم متفاوت‌اند.

سیفون در واقع جزئی از لوله‌کشی فاضلاب است. سیفون لوله‌ای خمیده است که کار آن جلوگیری از خروج گاز فاضلاب و پخش شدن بوی فاضلاب در منزل است. در خمیدگی سیفون آب وجود دارد و وجود این آب بوی نامطبوع را از محیط دور نگه می‌دارد؛ با توجه به وظیفه این قطعه، در صورت تبخیر آب لوله یا شکستگی سیفون، به‌راحتی قابل تشخیص است.

اما فلاش تانک همان‌طور که پیش از نیز گفته شد، آب را ذخیره می‌کند و هنگام شست‌وشو توالت آب ذخیره شده را با شدت تخلیه می‌کند.

مزایا فلاش تانک چیست؟

از مزایا فلاش تانک‌ها می‌توان به صرفه‌جویی در مصرف آب، کاهش آلودگی و افزایش بهداشت در این محیط و پیرو این مزیت، به کاهش بیماری نیز اشاره کرد. در کنار این‌ها، با کمک فلاش تانک‌های ضد باکتری محیط از عوامل بیماری‌زا پاک می‌شود.

در ادامه به مزیت استفاده از فلاش تانک‌های توکار نیز اشاره کنیم که علی‌رغم اینکه فضایی را در محیط دستشویی اشغال نمی‌کنند، می‌توانند سایز بزرگ‌تر و ذخیره آب بیشتری نیز داشته باشند.
و در نهایت باید ذکر کرد که با استفاده از فلاش تانک اتوماتیک که عملکرد آن بدون دخالت دست است، بهداشت هنگام استفاده از توالت به حداکثر می‌رسد.

سخن پایانی

فلاش تانک یکی از ضروریات هر محل است. برای استفاده از هر نوع توالت، ایرانی یا فرنگی، این وسیله مهم برای تخلیه بهداشتی محل، کاهش مصرف آب و افزایش سطح بهداشت در این محیط آلوده، بهترین راه است.